Rask levering
30 dagers returrett
Norsk bedrift
Gratis frakt over 2000 NOK
Tilbake til oversikten

Messingblåsere og treblåsere

Det kan være forvirrende å finne ut av hva som er hva... Felles for messing- og treblåsere er at vi ser dem alle steder - både i symfoniorkesteret, det lille jazzbandet eller når det skal spilles "Det er så yndig å følges at" for sølvbrudeparet...

.. Men visste du for eksempel, at en didgeridoo hører til messingblåserne? Det virker jo umiddelbart ganske dumt når man nå vet at den som oftest er laget av tre.

Didgeridooen regnes blant verdens eldste blåseinstrumenter. Den har vært brukt av urbefolkningen i Australia gjennom mer enn 1500 år, og er som sådan i sin opprinnelige form laget av tre!

Fun fact: I Danmark ble didgeridooen plutselig veldig kjent da 100 musikere opptrådte med didgeridoo på Rådhusplassen i København, i anledning Kronprins Frederiks bryllup med australske konprinsesse Mary i 2004.

Treblåsere

En treblåser er et blåseinstrument hvor lyden oppstår ved at man blåser luft inn på en måte som gjør at luften treffer et "blad", eller en skarp kant. Dermed oppstår det en lyd, som forsterkes i instrumentet. Det rørbladet som frembringer lyden, er i mange tilfeller laget av bambus.

Blant treblåserne teller så forskjellige instrumenter som for eksempel


Messingblåsere

En messingblåser kjennetegnes ved at lyden oppstår på grunn av vibrasjoner i musikerens lepper. Lyden herfra forplantes og forsterkes i instrumentet. Selv om det kan høres fjollete ut, trenger ikke en messingblåser å være laget av messing. For å fullføre forvirringen, kan noen av dem også være laget av tre eller plast.

Messingblåsere kan for eksempel være

  • Trompet
  • Tuba
  • Lur
  • Vuvuzela
  • Didgeridoo


Vuvuzelaen, som ble veldig berømt i forbindelse med fotball-VM i Sør-Afrika i 2010, er et godt eksempel på et instrument som er en messingblåser selv om den ikke umiddelbart ligner de mest kjente messingblåsere - eller til og med i de fleste tilfeller ikke er laget av messing.

Vuvuzelaen gir en veldig kraftig og gjennomtrengende tone som kan nå helt opp på 127 desibel i lydstyrke. Det betyr at den rent faktisk kan være skyld i tap av hørsel, hvis man kommer for tett på en vuvuzela for full utblåsing!

Hvorfor er en saksofon en treblåser?

Kan det virkelig stemme at en saksofon er en treblåser, når enhver kan se at den er laget av metall?`

Ja, saksofonen er faktisk en treblåser. Den ble oppfunnet i 1846 av Adolphe Sax, og har siden blitt veldig utbredt - også innenfor moderne musikk. I 1980-årene gjorde saksofonisten Kenny G seg til den bestselgende instrumentalkunstner i moderne tid med mer enn 75 millioner solgte album! Men også innenfor blues, rock og særlig jazz, finner man saksofonen.

Grunnen til at saksofonen er en treblåser, er at lyden oppstår ved at saksofonisten blåser luft inn i instrumentet mot et lite "blad", som normalt er laget av bambus. Ettersom lyden sålededes kommer fra et stykke tre, er saksofonen altså en treblåser, selv om den utefra ser ut til å være laget fullstendig i metall.